Saturday Schedule – Young to Old(er)

Saturday, March 26th

11:30 a.m.            Doors Open
11:55                       Relighting the Flame
12:00-12:50         Mikelnguut Elitnaurviat School- Kaukaq Ruth Evon and O-yaq Emma Wright
12:50-1:20           Mekoryuk Dancers
1:20-2:00             Ayaprun Elitnaurvik – Paista Maurice Nanalook Yuraq teacher
Ayaprun Loddie Jones – K
Angass’aq Sally Samson – K
Naniruar Carol Oulton  – 1st
Arnagulluk Janet Westlake -1stInuqa’ar Carrie Dahl & Pasrata’ar Christine Owens
2:00-2:30             Kongiganak Dancers
2:30-3:05             Ayaprun Elitnaurvik  3rd – 6th
Cingarkaq Sheila Wallace– 3rd
Nasgauq Carrie Lambert- 4th
Alaq’aq Elena Leinberger- 5th
Anman Melissa Gill – 6th

3:05-3:35             Mt. Village Dancers
3:35-4:05             Chefornak Dancers
4:05-4:15             BRHS Rifle Team
4:00                      Dinner starts for Elders at Cafeteria

 

Saturday Evening, March 26th

4:00                      * Native Foods Dinner starts for Elders at Cafeteria *
5:00                      * Dinner starts for Dancers at Cafeteria *
6:00-7:00             * Dinner served for the General Audience til the food runs out *
4:15-4:45             Toksook Bay Dancers
4:45-5:15             Bethel Traditional Dancers
5:15-5:30             BRHS Step Team
5:30-5:45             BRHS Cheer Squad
5:45-6:15             Delta Illusion Dancers
6:15                        Audience Stretch – Trash Pick-up
6:20-6:50             Mekoryuk Dancers
6:50-7:30             Upallret Dancers with Living Treasure Mary Ann Sundown
7:30-8:00             Alakanuk Dancers
8:00-                       Heart of the Drums
8:20-                       Y-K Delta Memoriam
8:25-9:15             Nanda – Acrobaticalist
9:15-9:45             Lepquinm Gumligit Gagoadim – Tsimshian
9:45-10:15           Hmong Lion Dancers
10:15-10:45         Hooper Bay Traditional Dancers
10:45                      Mr and Miss Cama-i Winners Announced
11:00-11:30         BRHS Warrior Dancers
11:30-12:00         Aataqun Dancers

 

 

Friday Fun – Cama-i Schedule

Friday, March 25th

5:00 p.m. Doors Open
5:30 Lighting the Cama-i Flame  Welcome – Kokarak Peter Atchak
5:35-6:05 Bethel Traditional Dancers 6:05- 6:40 Hooper Bay Traditional Dancers
Cama-i 2011 Dedication: Anganaran Katherine Bell
6:40-7:10 Hmong Lion Dancers
7:10-7:40 Aataqun Dancers
7:40-8:15 Alakanuk Dancers
Cama-i 2011 Dedication: Elugluralria John B. James
8:15-8:35 Nanda – Acrobaticalist
8:35-9:10 Toksook Bay Dancers
Honoring Our Living Treasure: Alirkar John Alirkar
9:10-9:40 Upallret Dancers with Living Treasure Mary Ann Sundown
9:40-10:20 Pamyua (one performance)
10:20-10:55 Mt. Village Dance
Honoring Our Living Treasure: Tuulletalria Jacob Charlie
10:55-11:25 Lepquinm Gumligit Gagoadim – Tsimshian
11:25-11:55 Chefornak Dancers
11:55-12:05 BRHS JROTC Drill Team

2011- Full Schedule

­­

Download your Copy Here!

Bethel Council on the Arts Presents

Cama-i Dance Festival 2011

Ilakellriit Quyurrluteng – Family Coming Together

Schedule of Dancers and Events – Bethel High School

Friday, March 25th

5:00 p.m.              Doors Open

5:30                      Lighting the Cama-i Flame

Welcome – Kokarak Peter Atchak

5:35-6:05             Bethel Traditional Dancers

6:05- 6:40            Hooper Bay Traditional Dancers

Cama-i 2011 Dedication: Anganaran Katherine Bell

6:40-7:10             Hmong Lion Dancers

7:10-7:40             Aataqun Dancers

7:40-8:15 Alakanuk Dancers                                                                 8:00  Book Signing:

Cama-i 2011 Dedication: Elugluralria John B. James “Yup’ik Ways of Dancing”

8:15-8:35 Nanda – Acrobaticalist                                                             with James Barker and

8:35-9:10            Toksook Bay Dancers                                                              Ann Fienup-Riordan

Honoring Our Living Treasure: Alirkar John Alirkar

9:10-9:40             Upallret Dancers with Living Treasure Mary Ann Sundown

9:40-10:20           Pamyua (one performance)

10:20-10:55         Mt. Village Dancers

Honoring Our Living Treasure: Tuulletalria Jacob Charlie

10:55-11:25         Lepquinm Gumligit Gagoadim – Tsimshian                   

11:25-11:55         Chefornak Dancers

11:55-12:05         BRHS JROTC Drill Team

Saturday, March 26th

11:30 a.m.            Doors Open

11:55                       Relighting the Flame

12:00-12:50         Mikelnguut Elitnaurviat School

Kaukaq Ruth Evon and O-yaq Emma Wright

12:50-1:20           Mekoryuk Dancers                         

1:20-2:00             Ayaprun Elitnaurvik – Paista Maurice Nanalook Yuraq teacher

Ayaprun Loddie Jones – K

Angass’aq Sally Samson – K

Naniruar Carol Oulton  – 1st

Arnagulluk Janet Westlake -1st

Inuqa’ar Carrie Dahl & Pasrata’ar Christine Owens                      “Up Close & Personal”

2:00-2:30             Kongiganak Dancers                                                             Room C-22

2:30-3:05             Ayaprun Elitnaurvik  3rd – 6th

Cingarkaq Sheila Wallace– 3rd 2:00 Tsimshian

Nasgauq Carrie Lambert- 4th Dancers

Alaq’aq Elena Leinberger- 5th

Anman Melissa Gill – 6th 3:00 Nanda –

3:05-3:35             Mt. Village Dancers                                                                         Acrobaticalist

3:35-4:05             Chefornak Dancers                                                            4:00 Book Signing:

4:05-4:15             BRHS Rifle Team                                                              “Yup’ik Ways of Dancing”

4:00                      Dinner starts for Elders at Cafeteria                                 with James Barker and

Ann Fienup-Riordan

(Schedule continues on back of page)

Saturday Evening, March 26th

 

4:00                      * Native Foods Dinner starts for Elders at Cafeteria *

5:00                      * Dinner starts for Dancers at Cafeteria *

6:00-7:00             * Dinner served for the General Audience til the food runs out *

 

4:15-4:45             Toksook Bay Dancers

4:45-5:15             Bethel Traditional Dancers

5:15-5:30             BRHS Step Team

5:30-5:45             BRHS Cheer Squad

5:45-6:15             Delta Illusion Dancers

6:15                      Audience Stretch – Trash Pick-up

6:20-6:50             Mekoryuk Dancers

6:50-7:30             Upallret Dancers with Living Treasure Mary Ann Sundown

7:30-8:00             Alakanuk Dancers

8:00-                       Heart of the Drums

8:20-                       Y-K Delta Memoriam

8:25-9:15             Nanda – Acrobaticalist

9:15-9:45             Lepquinm Gumligit Gagoadim – Tsimshian

9:45-10:15           Hmong Lion Dancers

10:15-10:45         Hooper Bay Traditional Dancers

10:45                      Mr and Miss Cama-i Winners Announced

11:00-11:30         BRHS Warrior Dancers

11:30-12:00         Aataqun Dancers

 

Sunday, March 27th

12:30 p.m.            Doors Open

12:55                    Relighting the Flame

1:00-1:10             Alakanuk Dancers                                                 Up Close & Personal”

1:10-1:40             Toksook Bay Dancers                                                       Room C-22

1:40-2:00             Alakanuk Dancers return to the stage

2:00-2:30             Hmong Lion Dancers                                              2:00 Mekoryuk Dancers

2:30-3:00             Mt. Village Dancers

3:00-3:30             Chefornak Dancers                                                 3:00 Aataqun Dancers

3:30-3:45             BRHS Step

3:45-4:15             Lepquinm Gumligit Gagoadim – Tsimshian        4:00 Hmong Lion Dancers

4:25-4:40             BRHS Rifle Team

4:40                      Audience Stretch – Trash Pick-up

4:45-5:15             Aataqun Dancers

5:15-5:45             Nanda – Acrobaticalist

5:45-6:15             Kongiganak Dancers

6:15-                       Cama-i Honors ~ Quyana Cakneq

6:25-6:55             Bethel Traditional Dancers

6:55-7:20             Delta Illusion Dancers

7:20-7:50             Hooper Bay Traditional Dancers

7:50-8:20             BRHS Warrior Dancers

8:20-8:30             BRHS JROTC Drill Team

8:30-9:00             Closing: Upallret Dancers

 

 

This schedule may change due to unforeseen events.