Bethel Council on the Arts Presents                                                    

Cama-i Dance Festival 2012

Cauyam Yuucia ~ Life of the Drum

Schedule of Dancers and Events – Bethel High School

Friday, March 23rd

5:00 p.m.              Doors Open

5:25                      Lighting the Cama-i Flame – Welcome – Kokarak Peter Atchak

5:30-6:00             Bethel Traditional Dancers

6:00- 6:30            Kalskag Dancers

6:30-7:00             Irish Dance Academy           

7:00-7:30             Acilquq Dancers

7:30-8:00             Nunam Iqua Dancers

Honoring Our Living Treasure: Kalikiurta Edward Adams, Sr.

      8:00-8:30             Danza Matachin Pavo Real, El Paso, Texas

      8:30-9:00            Scammon Bay Dancers

9:00                        Cama-i Dedication and Tribute to: Arnaucuaq Maryann Sundown

9:30-10:00           Tununak Dancers

10:00-10:30         King Island Singers and Dancers

10:30-11:00         Yuraret Dancers

11:00-11:20         Static Elementz                                   

11:20-11:50         Pilot Station Dancers

11:50-12:00         JROTC Rifle Team

Saturday, March 24th 

      11:30 a.m.            Doors Open

11:55                       Relighting the Flame           

12:00-12:50         Mikelnguut Elitnaurviat School K – 2nd grade

Kaukaq Ruth Evon, O-yaq Emma Wright and Sagtaq Connie Dull

12:50-1:20           BRHS Warriors Dancers                                                     

1:20-2:00             Ayaprun Elitnaurvik – Paista Maurice Nanalook, Yuraq teacher

Ayaprun Loddie Jones – K

Angass’aq Sally Samson – K

Naniruar CarolOulton  – 1st

Arnagulluk Janet Westlake -1st

Inuqa’ar Carrie Dahl & Pasrata’ar Christine Owens

2:00-2:30             Nightmute Dancers

2:30-3:05             Ayaprun Elitnaurvik  3rd – 6th                                                            

Cingarkaq Sheila Wallace– 3rd

Aciuvaralria Sara Przybylski- 4th                                                                         

Alaq’aq Elena Leinberger- 5th

Anman Melissa Gill – 6th

3:05-3:25             BRHS Step Team                                                                                            

3:25-3:55             Tununak Dancers

4:00                      Dinner starts for Elders at Cafeteria                                

                                                                                                                                   

Saturday Evening, March 24th    

 

      4:00                      * Native Foods Dinner starts for Elders at Cafeteria *

5:00                      * Dinner starts for Dancers at Cafeteria *

6:00-7:00             * Dinner served for the General Audience til the food runs out *

4:00-4:30             Kalskag Dancers

4:30-5:00             Delta Illusion Dancers with “Bollywood

5:00-5:30             Bethel Traditional Dancers

5:30-5:45             JROTC Rifle Team

5:45-                     Audience Stretch – Trash Pick-up

6:00-6:30             Pilot Station

6:30-7:00             Scammon Bay Dancers

7:00-7:30             King Island Singers and Dancers

7:30-8:00             Nightmute Dancers

8:00-                       Heart of the Drums 

8:20-                       Y-K Delta Memoriam

8:30-9:00             Danza Matachin Pavo Real, El Paso, Texas                 

      9:00-9:30             Upallret

9:30                        Mr and Miss Cama-i Contestants Introduced

9:50-10:10           Static Elementz

10:10-10:40         Nunam Iqua Dancers

10:40-11:10         Irish Dance Academy

11:10-11:30           Mr and Miss Cama-i Winners Announced

11:30-12:00         Acilquq Dancers

Sunday, March 25th

12:30 p.m.            Doors Open

12:55                    Relighting the Flame

                                                Pilot Station and Tununak Drum to Stage  

1:00-1:10             Pilot Station Dancers

1:10-1:40             Tununak Dancers

1:40-2:10             Pilot Station Dancers return to the stage

2:10-2:30             BRHS Step Team

2:30-3:00             Nunam Iqua Dancers

3:00-3:30             Acilquq Dancers

3:30-4:00             Irish Dance Academy

4:00-4:30             Kalskag Dancers

4:30-5:00             Danza Matachin Pavo Real, Texas

5:00                        Audience Stretch – Trash Pick-up

      5:10-5:40             Upallret

5:40-6:00             Static Elementz

6:00-                       Cama-i Honors ~ Quyana Cakneq

6:15-6:45             Nightmute Dancers

6:45-7:15             Delta Illusion Dancers with “Bollywood

7:15-7:45             BRHS Warrior Dancers

7:45-8:15             King Island Singers and Dancers

8:15-8:30             JROTC Rifle Team

8:30-9:00             Closing: Yuraret Dancers

Bookmark the permalink.

Comments are closed.